منوی گیلانی کا
اکانت لاگین سبد سرچ

Product

سبد0

دانستنی ها

صدا دادن مفاصل: همه چیز درباره‌ی علت و درمان تق تق کردن مفصل‌ها

صدا دادن مفاصل: همه چیز درباره‌ی علت و درمان تق تق کردن مفصل‌ها

لایک.

دیتا تاریخ:

چشم نمایش:.

صدا دادن مفاصل: همه چیز درباره‌ی علت و درمان تق تق کردن مفصل‌ها

 

 صدا دادن مفاصل: همه چیز درباره‌ی علت و تق تق کردن مفاصل سایت گیلانیکا

اصلاح کریپتوس همان صدادادن مفصل است که در نتیجه ساییدن غیرطبیعی بافت‌ها به هم اتفاق می‌افتد. صدادادن مفصل در اثر تعامل غیرطبیعی بین هوا، مایع یا استخوان ایجاد می‌شود. یک مثال معمول از کریپتوس مفصل، زمانی است که سطوح سخت در مفصل به هم برخورد می‌کنند و منجر به ایجاد صدای خوردشدگی، ترک و یا احساس نامنظم در مفصل می‌شوند. مثال دیگر زمانی است که هوا از سینوس‌ها فرار می‌کند و در زیر پوست استخوان صورت احساس می شود.

احساس ترک خوردگی مفصل یا کریپتوس زانو اغلب نتیجه آرتروز یا آسیب قبلی مفصل است. با این حال، صدای ترک خوردن یا بیرون آمدن و احساس نامنظم در مفصل شما نیز ممکن است به دلیل وجود هوا در بافت‌ها باشد. صدادادن مفصل زانو می‌تواند به دلیل شرایط بسیار متنوعی باشد و علائم مرتبط نیز به طور گسترده ای متفاوت باشند. صدادادن مفصل بافت نرم، به دلیل وجود هوای داخل بافت‌های بدن، یک نوع جدی از کریپتوس است. صدادادن مفصل به دلیل آرتروز یا مشکلات مفصلی می‌تواند نشانه ای از بیماری مزمن یا آسیب مفصلی باشد. در ادامه‌ی مطلب به علت‌های صدادادن مفصل، علائم و درمان‌های آن اشاره شده است.

اگر در حین صدادادن مفصل دچار درد، تورم یا دوره‌هایی می‌شوید که مفصل شما قفل می‌کند، صحبت با پزشک خود را در نظر بگیرید زیرا این می‌تواند نشانه های اولیه آرتروز باشد و نیاز به ارزیابی بیشتر دارد. اگر صدادادن مفصل بدتر شود یا با دردی آزار دهنده همراه باشد، وقت آن است که به پزشک مراجعه کنید. غیر معمول نیست که بدن ما هنگام حرکت صدایی ایجاد می‌کند. اگر صداهای جدید مفصلی، تورم، قرمزی، بی حسی، ضعف در اندام‌ها یا انگشتان دست و پا احساس می‌کنید به پزشک مراجعه کنید. اشعه ایکس می‌تواند آرتروز و MRI آسیب بافت نرم را نشان دهد.

درد مفصل سایت گیلانیکا

علت صدا دادن مفاصل

 

در اینجا نگاهی می‌اندازیم به برخی از رایج‌ترین دلایل ایجاد صدادادن مفصل، که تقریباً از علل کمتر نگران کننده تا علل بیشتر نگران کننده ترتیب داده شده است.

حباب نیتروژن 

بافت‌های مفاصل شما به طور معمول مایع مفصلی ایجاد می‌کنند تا بتوانند اطراف آن را روغن کاری و هنگام حرکت از آ‌ن‌ها در برابر سایش محافظت کنند. حباب‌های نیتروژن، بخشی از این مایع، می‌تواند در مفاصل شما ایجاد شود. هنگامی که این حباب‌ها فرار می‌کنند، در فرایندی که به آن حفره معروف است صدایی ایجاد می‌کنند.

وقتی قولنج انگشتان را می‌شکنید، حباب‌های نیتروژن داخل مایع مفصل سینوویال را مجبور می‌کنید که بیرون برود. این حالت همچنین می‌تواند ناخواسته هنگام راه رفتن، ورزش یا برخاستن از وضعیت ثابت رخ دهد. زمان لازم است تا دوباره حباب‌های نیتروژن تشکیل شود، به همین دلیل تا حدود 10 تا 30 دقیقه نمی‌توانید قولنج همان مفصل را بگیرید.

حرکات رباط 

رباط‌ها از بافت همبند فیبری قوی تشکیل شده است که استخوان‌ها را به هم متصل می‌کنند. رباط‌های شما می‌توانند سفت باشند و ممکن است هنگام حرکت ناگهانی یا چرخش در زاویه غیرمعمول باعث تق تق یا صدا دادن مفصل شوند. این ممکن است باعث درد شود یا حتی ممکن است هیچ دردی ایجاد نکند.

درمان دستی

روش‌های درمانی و ماساژ همچنین با آزاد شدن درزهای محکم و حرکت ساختارها می‌توانند باعث صدا دادن مفصل شوند. این روش‌ها فقط باید توسط یک متخصص باتجربه و مورد اعتماد انجام شود.

سطوح مشترک ناهموار 

سطوح مفصلی می‌توانند به دلیل از بین رفتن غضروف یا ایجاد استئوفیت (خار استخوان) مرتبط با آرتروز، به طور فزاینده سفت شوند. این می‌تواند منجر به این شود که هنگام حرکت مفاصل شما صداهای بلندی ایجاد کنند.

در آرتروز، ممکن است با پیشرفت بیماری، علائم صدا دادن مفصل بیشتر شود.

گیر کردن تاندون‌های اطراف مفصل

تاندون‌ها از بافت همبند فیبری تشکیل شده اند که عضلات را با استخوان متصل می‌کنند. اگر تاندون‌ها در اطراف مفصل گیر کنند می‌توانند باعث ایجاد سر و صدا و تق تق مفصل شوند. این امر معمولاً در شرایطی که به نام سندرم لگن، که به آن لگن رقصنده نیز گفته می‌شود، دیده می‌شود.

جراحی 

اگر تازه عمل جراحی مفصل انجام داده‌اید یا از ناحیه آسیب دیده‌اید، صدا دادن مفصل می‌تواند بیشتر باشد. با بهتر شدن وضعیت و بهبودی، صدا دادن مفصل معمولاً متوقف می‌شود. بهبود به مفصل کمک می‌کند تا انعطاف پذیری و دامنه حرکتی قبلی خود را بدست آورد و از ایجاد صدا جلوگیری کند. با این حال، اگر رباط‌ها، بافت زخمی ایجاد کنند که به عنوان چسبندگی شناخته می‌شود،

صدا دادن مفصل ادامه می‌یابد. در حین بهبودی تمام دستورالعمل‌ها را دنبال کنید تا اطمینان حاصل شود که بدن به درستی بهبود می‌یابد.

آسیب جدی 

تاندون‌ها و رباط‌های آسیب دیده هنگام صدمه دیدن، صدای بیرون یا احساس خرد شدگی آمدن ایجاد می‌کنند. این مورد در سندرم مفصل ران نیز رایج است. این آسیب‌ها معمولاً با درد شدید و تورم فوری همراه است. اگر با شنیدن ترک خوردگی یا پاپ، درد قابل توجه یا علائم دیگری را تجربه کردید، بلافاصله با یک پزشک مشورت کنید.

پاره شدن رباط

صدا دادن مفصل ممکن است مربوط به پاره شدن واقعی رباط باشد که باعث درد و تورم می‌شود. به طور کلی، صدا دادن مفصل معمولاً مشکلی ایجاد نمی‌کند. با این حال وقتی علائم دیگری (مانند درد، تورم یا کبودی) را مشاهده کردید، بلافاصله کمک بگیرید. این علائم در کنار هم می‌توانند شاخص‌هایی از مشکلات جدی باشند 

که به خدمات فیزیوتراپی یا سایر روش‌های درمانی نیاز دارند.

علائم صدا دادن مفصل 


علائم ممکن است بسته به اینکه کدام قسمت از بدن شما توسط کریپتوس آسیب دیده باشد متفاوت باشد. در اینجا برخی از شایع‌ترین علائم این بیماری علاوه بر صدا دادن مفصل وجود دارد:

خشکی مفصل 

ممکن است در هنگام راه رفتن، خشکی و سفتی مفصل را احساس کنید که همچنین می‌تواند در نتیجه سایش و پارگی مفاصل باشد. سفتی ممکن است بعد از جراحی مفصل مانند آرتروسکوپی یا بازسازی رباط صلیبی زانو نیز ایجاد شود.

بسیاری از افراد شکایت دارند که صبح هنگام بیدار شدن از خواب یا وقتی که مدتی فعال نبوده‌اند، سفتی مفصل را به خصوص در زانوی خود احساس می‌کنند. داروهای طبیعی و مکمل‌هایی که می‌توانند مفصل شما را روان کنند ممکن است به بهبود تحرک کمک کند. همچنین می‌توانید برای کاهش سفتی، ورزش‌های آرام و کششی را امتحان کنید.

درد هنگام راه رفتن 

درد هنگام راه رفتن و همچنین درد هنگام خم شدن یا کشش مفصل، می‌تواند نشانه وجود صدا دادن مفصل باشد. همانطور که اشاره شد، صدا دادن مفصل خود بدون درد است اما اگر هنگام راه رفتن احساس درد می‌کنید، بهتر است با پزشک مشورت کنید زیرا ممکن است چیز دیگری داشته باشید. پزشکان می‌توانند علت اصلی آن را شناسایی کنند و بهترین راه برای از بین بردن یا کاهش درد را به شما بگویند.

سایر علائم 

هنگامی که صحبت از بروز صدا دادن مفصل زانوی شما می‌شود، لیست علائم نیز شامل درد، حساسیت و تورم است. این‌ها ممکن است در نتیجه یک آسیب یا ضربه باشد. در صورت صدا دادن مفصل در مچ پا یا گردن، علائم مشابهی از جمله دامنه حرکتی محدود ممکن است ظاهر شود.

درمان تق تق مفصل بعلت آرتروز و آسیب غضروف


این به سن، شدت بیماری و خواسته‌های بیمار بستگی دارد.

 • کاهش وزن: کاهش وزن به طور مستقیم بر میزان بار وارد شده به مفاصل تحمل کننده وزن مانند زانو و ران تأثیر می‌گذارد. وزن بدن به طور مستقیم بر شدت علائم تأثیر می‌گذارد.
 • تعدیل سبک زندگی: پرهیز از فعالیت‌هایی که به طور مشترک فشار می‌آورند باعث تسکین می‌شود. تقویت عضلات اطراف مفصل باعث ایجاد ثبات و کاهش علائم صدا دادن مفصل می‌شود.
 • فشرده سازی، یخ یا پدهای گرم: آن‌ها به ویژه در هنگام شعله ور شدن علائم صدا دادن مفصل قابل توجه هستند. فشرده سازی همراه با استراحت و کمپرس یخ باعث کاهش درد و تورم می‌شود
 • داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی: این داروهای خوراکی تسکین دهنده علائم درد هستند و تورم مرتبط با آرتروز را نیز کاهش می‌دهند. بدلیل عوارض جانبی خاصی مانند ورم معده، زخم و رقیق کننده خون، پزشکان استفاده طولانی مدت از این داروها را توصیه نمی‌کنند.
 • سایر موارد: از داروهایی مانند گلوکزآمین، سولفات کندرویتین، دیاسیرین و اسید هیالورونیک نیز برای علائم صدا دادن مفصل استفاده می‌شود.
 • تزریق استروئید داخل مفصلی: این موارد در مفصل تجویز می‌شوند و التهاب مرتبط با آرتروز را کاهش می‌دهند. تسکین درد قابل توجهی حاصل می‌شود اما اثرات آن پس از چند ماه از بین می‌رود. تزریق مکرر ممکن است لازم باشد.
 • درمان فیزیوتراپی برای صدا دادن مفصل چگونه است؟

 • فیزیوتراپیست‌ها متخصصین واجد شرایطی هستند که در ارزیابی مفاصل بدن انسان باتجربه هستند. اگر درد، ناراحتی، تورم یا گرما با صدا دادن مفصل تجربه شود، ارزیابی مفید خواهد بود. این می‌تواند به شما کمک کند تا دلیلی برای محل درد ایجاد کنید و از صدمه ای که به طور بالقوه می‌تواند بدتر شود جلوگیری کند. بستگی به علت صدا دادن مفصل، درمان متفاوت خواهد بود. در صورت ایجاد علت به علت آرتروز یا آسیب در مفصل، درمان‌ها به منظور کاهش درد، ترمیم و بهبود یکپارچگی مفصل انجام می‌شود. برخی از روش‌های درمانی زیر ممکن است مورد استفاده قرار گیرند:

 • الکتروتراپی
 • طب سوزنی
 • تمرینات دامنه حرکتی
 • تمرینات تقویت کننده
 • استراتژی‌های خودمدیریتی
 • چگونه می‌توان از ایجاد صدا دادن مفاصل جلوگیری کرد؟ 


  اگر نگران صدا دادن مفاصل هستید، می‌توانید در مورد آن‌ها چند کار انجام دهید. حرکت کلید اصلی است. در طول روز بلند شوید و مفاصل خود را حرکت دهید. این فعالیت‌ها را امتحان کنید تا مفاصل شما روان شوند:

  گردن خود را کشش دهید 

 • حرکت کشش گردن گیلانیکا
 • اگر گردن شما مستعد صدا دادن است، برای تقویت سلامت ستون فقرات برخی از کشش‌های ملایم را امتحان کنید. رو به جلو باشید، سپس سر خود را به سمت چپ متمایل کرده و گوش خود را به شانه نزدیک کنید. آن وضعیت را به مدت 30 ثانیه نگه دارید، سپس آن را در سمت راست خود تکرار کنید.

  انجام کشش‌های ،T و W

 • حرکت سایت گیلانیکا u,v
 •  
 • این کشش‌ها به شل شدن شانه‌ها و فعال نگه داشتن آنها کمک می‌کند. برای کشش Y، بازوها را بالا بیاورید تا بدن شما شکل “Y” ایجاد کند. بازوها و انگشتان خود را تا جایی که می‌توانید دراز کرده و به مدت 30 ثانیه نگه دارید. سپس شکل “T” را تشکیل داده و بازوها و انگشتان خود را برای 30 ثانیه دیگر دراز کنید. برای کشش‌های “W”، از حالت “T” آرنج‌ها را خم کنید و کف دست ها را به سمت سر خود بکشید تا بازوها شبیه “W” باشد. ژست را به مدت 30 ثانیه نگه دارید سپس بازوها را به پهلو پایین بیاورید.

  خم شدن زانو 

 • خم زانو سايت گیلانیکا
 • در هنگام استراحت در محل کار، چند (ده یا دوازده) حرکت خم شدن زانو را انجام دهید. بایستید و پاها را به اندازه عرض مفصل ران و بازوها را در مقابل خود قرار دهید. هنگام خم شدن زانوها را خم کنید تا تقریباً 10 سانتی متر از بدن پایین بیاید. پشت خود را صاف نگه دارید و زانوها را با انگشت دوم هر پا تراز کنید. از آوردن زانوها جلوتر از انگشتان پا خودداری کنید. قبل از بازگشت به موقعیت اول، هر بار یک یا دو ثانیه پایین بمانید.

بخش های مرتبط

....

#علت‌های صدادادن مفصل

# حباب نیتروژن

# حرکات رباط

# گیر کردن تاندون‌های اطراف مفصل

#جراحی

# پاره شدن رباط

# علائم صدا دادن مفصل

#خشکی مفصل

#درمان تق تق مفصل بعلت آرتروز و آسیب غضروف

#درمان فیزیوتراپی برای صدا دادن مفصل چگونه است

#چگونه می‌توان از ایجاد صدا دادن مفاصل جلوگیری کرد

#گیلانیکا

#سلامتی

linkedin facebook instagram pinterest reddit twitter

گیلانیکا

هدف ما در گیلانیکا ایجاد یک بازار سراسری است که هر کسی بتواند آزادانه محصولات و خدمات مرتبط با حوزه کشاورزی را صرف نظر از مرزهای جغرافیایی، معرفی و معامله کند. ایجاد بستری آسان، در دسترس و قابل اعتماد برای همکاری فعالین زنجیره تامین محصولات کشاورزی
سایت فروش محصولات شمال گیلانی کا logo-samandehi

راه های ارتباطی

شماره تماس: 09115033667
Email: info@gilaneka.ir
Email: gilanekala@gmail.com
آدرس : رودسر-خیابان شهدا-پشت بازار محلی برنج فروشان
آدرس باغ گل:رودسر قاسم آباد علیا کوچه شالیزار منزل رمضانعلی رمضانی

codegilanekaکلیه حقوق این سایت متعلق به سایت گیلانیکا می باشد