منوی گیلانی کا
اکانت لاگین سبد سرچ

Product

سبد0

دانستنی ها

چادر شب صنایع دستی گیلان

چادر شب صنایع دستی گیلان

لایک.

دیتا تاریخ:

چشم نمایش:.

چادر شب صنایع دستی گیلان

قدمت چادر شب گیلانی؟

قاسم آباد رودسر گیلان دهکده ای است واقع در شرق گیلان که قدمتش با کوبش تار و پود زنان و دختران در چله کشی و برآوردن چادرشب های رنگ رنگ عجین گشته و اصالت همین رنگ و قدمت پای گردشگران خارجی را نیز به این دهکده که – پیشتر لباس محلیش آوازه جهانی داشت – باز کرده است. 


چادرشب بافی، نوعی بافت پارچه محلی در طرح های پر سخاوت شانه گل، قالی گل، گلیم گل، سرو گل، چهل چراغ، طرح پرند، گلیم گل، بوته چرخ و طرح های دیگر است که از نخ‌های پنبه‌ای، پشم و ابریشمی خلق می شود؛ در گذشته بیشتر و امروز کمتر زنان هنگام شالیکاری بر کمر خویش می بندند؛ در روزگار جدید این نوع پارچه با کاربردهای جدید چون رو تختی و رومیزی، طراحی لباس های امروزی و … مورد استفاده قرار گرفته و در جهیزیه دختران قرار می گیرد.
چادرشب بافی قاسم آباد گیلان که نشاط ، نشانه بارز رنگ هایش بود این روزها می رفت تا اندود سیاه به خود بگیرد اما این اقدام و شاید حمایت هایی دیگر، نشاط گمگشته را به رنگ هایش باز گرداند.
سمیه پورآقا یکی از چادرشب بافان روستای قاسم آباد سفلی می گوید : گویا رنگ و طرح به تار پود وجود دختران و زنان این سرزمین گره خورده و حتی نسل جدید اگر چه نه بعنوان فعالیت اقتصادی اما در قامت یک هنر آن را از کودکی فرا می گیرند.
وی با ابراز خوشحالی از ثبت ملی روستای قاسم آباد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضافه کرد: البته نام قاسم آباد بواسطه لباس قاسم آبادی شهرتی جهانی یافته و پیشتر در جشنواره های بین المللی نیز درخشیده است اما خوشحالم به این دلیل که شاید ازین پس گردش اقتصادی چادرشب بافی دو چندان شده و بانوان این روستا نسبت به فعالیت خویش دلگرم تر شوند.
به گفته چادرشب بافان قاسم آباد برای زنان قاسم آباد عشق رنگ است، زن رنگ است، مرد رنگ است، بچه رنگ است، زندگی رنگ است اما برای بافته های این همه رنگ تسهیلات لازم است تا نسل جوان این هنر دیرینه را همچنان پی بگیرند.
متین حاتمی کارشناس ارشد رشته زبان شناسی با پایان نامه ای با عنوان نشانه شناسی لباس زنان ایران در دهه های معاصر که با برندی به نام شانه گل (نام طرحی در چادرشب بافی) در حوزه طراحی لباس فعالیت می کند ، لباس را نشانه ای از فرهنگ و هویت هر سرزمین می داند و می گوید: نام شانه گل برگرفته از انواع طرح های سنتی بکار رفته در چادرشب گیلان است که بوته چرخ، قالی گل، یکرنگ و … دیگر طرح های اصیل این هنر اصیل صنایع دستی در گیلان را تشکیل می دهند.

بخش های مرتبط

....

#چادر شب

#چادر شب گیلان

# چادر شب قاسم ابادی

# چادر شب یه رنگ

linkedin facebook instagram pinterest reddit twitter

گیلانیکا

هدف ما در گیلانیکا ایجاد یک بازار سراسری است که هر کسی بتواند آزادانه محصولات و خدمات مرتبط با حوزه کشاورزی را صرف نظر از مرزهای جغرافیایی، معرفی و معامله کند. ایجاد بستری آسان، در دسترس و قابل اعتماد برای همکاری فعالین زنجیره تامین محصولات کشاورزی
سایت فروش محصولات شمال گیلانی کا logo-samandehi

راه های ارتباطی

شماره تماس: 09115033667
Email: info@gilaneka.ir
Email: gilanekala@gmail.com
آدرس : رودسر-خیابان شهدا-پشت بازار محلی برنج فروشان
آدرس باغ گل:رودسر قاسم آباد علیا کوچه شالیزار منزل رمضانعلی رمضانی

codegilanekaکلیه حقوق این سایت متعلق به سایت گیلانیکا می باشد