منوی گیلانی کا
اکانت لاگین سبد سرچ

Product

سبد0

دانستنی ها

معرفی صنایع دستی گیلان

معرفی صنایع دستی گیلان

لایک.

دیتا تاریخ:

چشم نمایش:.

معرفی صنایع دستی گیلان

استان شمالی گیلان به جهت همجواری با آب های نیلگون دریای کاسپین و دارا بودن جاذبه های تاریخی، گردشگری و طبیعی فراوانش همواره در کانون توجه گردشگران داخلی و خارجی بوده است. این استان همچنین در ایام نوروز پذیرای سیل عظیمی از میهمانان می باشد. از دیگر شاخصه های جذب توریست در این استان می توان به تنوع صنایع دستی آن اشاره نمود، که در شهر های مختلف نظیر رشت، آستانه ی اشرفیه، لاهیجان، املش و ...و ، در مراکز فروش و با قیمت مناسب عرضه می گردد. در اینجا با معرفی مهمترین این صنایع و مراکز فروش آن، سعی داریم تا گردشگران را در تهیه ی این نوع سوغاتی ها ماندگار که تداعی گر خاطرات سفر هستند .

معرفی مهمترین صنایع دستی استان گیلان
این استان به جهت دارا بودن پیشینه ی تاریخی، دارای تنوع صنایع دستی بسیار می باشد. که کاملا بومی و معرف آداب و رسوم و پیشینه ی کهن این سرزمین می باشد. یکی از شهر هایی که در استان گیلان دارای بیشترین صنایع دستی می باشد، آستانه ی اشرفیه نام دارد. این شهر مابین شهر رشت و لاهیجان واقع شده است. قرار گیری در این مسیر منجر شده تا گردشگران بسیاری در آن اقدام به خرید صنایع دستی نمایند. اما قابل ذکر است که تمامی شهر های استان گیلان صنایع دستی موجود در استان را عرضه نموده و در اختیار گردشگران قرار می دهند. از سایر شهر های پر اهمیت در این خصوص می توان به ماصوله، رشت، لاهیجان، انزلی، رودسرو .... اشاره نمود. از عمده ترین صنایع دستی این استان می توان به حصیر بافی، رشته دوزی، بامبو بافی، لباس محلی، خراطی، چادر شب بافی، نازک کاری، چوب تراشی، منبت و معرق چوب، سفالگری، مروار بافی، کاشی معرق، چلنگری، مینای خانه بندی، گلیم بافی، جاجیم بافی، جوراب بافی، شال بافی، عروسک بافی، قلاب بافی و ..... اشاره نمود. در اینجا به معرفی مهمترینِ این صنایع دستی همراه با ذکر نام مراکز آن می پردازیم:

 

1.حصیر بافی: حصیر بافی یکی از صنایع دستی بسیار کهن و بومی ِمنطقه ی گیلان به شمار می آید، که در اکثر نواحی آن منطقه یافت می گردد. اما بیشترین تولیدات حصیر در منطقه ی انزلی، آب کنار و غازیان صورت می گیرد. انواع سبدها، زیر انداز ها، آبکش ها، زیر داغی ها و .... از جمله محصولات حصیر بافی به شمار می آیند. این نوع زیر انداز ها که در کف خانه ها و دیواره های منازل در گیلان مشاهده می شود، مناسب با آب و هوای منطقه و منطبق با معماری بومی می باشد.

2.بامبو بافی: بامبو در فرهنگ دهخدا به معنای خیزران یا نی معرفی شده است. این کلمه یک کلمه ی چینی و نوعی خیزران است که در زمین های مردابی و پر آب به عمل نمی آید. بامبو بافی صنعتی است که همزمان با رایج شدن کشت چای و به جهت پیوستگی غیر مستقیمی که با آن داشته در منطقه ی گیلان متداول می گردد. تولید محصولات متنوع، ظریف و زیبای فراوانی که از بامبو صورت می گیرد، به جهت خاصیت ارتجاعی و شکل پذیری آن می باشد. از مراکز عمده ی تولید و بافت محصولات صنعت بامبو، می توان به اطراف شهرستان لاهیجان، علی الخصوص روستای لیالستان اشاره نمود.

3.رشتی دوزی: نوعی قلاب دوزی در رشت متداول است که به رشتی دوزی شهرت یافته است. این هنر یکی از اصیل ترین هنر های استان گیلان محسوب می شود، که امروزه در بین بانوان این سرزمین رواج یافته است. رشتی دوزی از کهن ترین صنایع دستی استان به شمار می آید. در واقع یک نوع تزئین پارچه های ضخیم است که از طریق رو دوزی صورت می گیرد. به طوری که زمینه ی پارچه ی مورد نظر توسط نخ های ابریشم تزئین می یابد. همچنین می توان عنوان نمود که نقش های زیبایی با نخ ابریشمین و توسط وسیله ای به نام قلاب بر روی پارچه های ضخیم صورت می گیرد.

4. سفالگری: پیشینه ی هنر سفالگری در استان گیلان به دوران پیش از تاریخ می رسد. این هنر در ادوار مختلف و در جای جای این منطقه رواج داشته است. تولیدات سفالگری امروزه در اکثر مناطق گیلان صورت می گیرد که از جمله مهمترین آن می توان به رشت، سیاهکل، لاهیجان، رودسر، لنگرود، صومعه سرا، شفت، تالش، آستارا و .... اشاره نمود. تولیدات سفالین در منطقه ی گیلان متنوع بوده، حتی در سقف برخی منازل نیز از پوشش سفالی استفاده می شود که به جهت سازگاری با معماری بومی می باشد. از محصولات سفالین دیگر منطقه می توان به تولید انواع ظروف نیز اشاره نمود

5. چموش دوزی : چموش نوعی کفش چرمی می باشد که در برخی شهر های استان گیلان و توسط برخی از هنرمندانش بافته می شود. این نوع کفش ها دارای انواع مختلف بوده و از پر استفاده ترین مدل های آن می توان به آنهایی اشاره نمود که دارای بند بلندی است که به دور پاها پیچیده می شود. چموش ها معمولا به صورت ساده و بدون رنگ تولید می شوند. در گذشته رنگ نمودن این کفش ها توسط رنگ های طبیعی صورت می گرفته است. معمولا چموش ها با نخ های زرد، سبز و قرمز تزئین می شوند.

6. چادر شب بافی : چادر شب ها پارچه ای در ابعاد 2*2 متر هستند که در اکثر شهر ها و روستاهای اطراف شهرستان رشت بافته می شوند. در روزگاران قبل چادر شبها از پارچه های ابریشمی خالص بر روی پاچال که دستگاهی چوبی بود، بافته می شد. اما امروزه برای بافت این چادر شب ها از الیاف، پشم و نخ مصنوعی بهره می گیرند. رنگ و طرح های زیبای این پارچه ها متنوع و خاص می باشد. به طوری که نظر همگان را به خود جلب می نماید. چادر شب ها یادگاری های مناسبی از رشت محسوب می شوند

7. مروار بافی : مروار بافی از صنایع بسیار رایج و متداول استان گیلان است که دارای جنبه های کاربردی هم در زندگی روز مره می باشد. تنوع در مروار بافی فراوان بوده و زنان و مردان بسیاری در این سرزمین به مروار بافی مشغول هستند. مروار بافی انواع وسایل مصرفی و تزئینی را عرضه می دارد. وجه تسمیه ی این هنر از نام گونه ای از درخت بید گرفته شده که به نام بید مروار معروف می باشند، ودارای ساقه های متعدد و خیلی نرم هستند. این ویژگی آنها منجر به حالت پذیری و با دوامی مروار ها گردیده است. از عمده ترین مراکز مروار بافی در استان گیلان شهرستان های آستانه ی اشرفیه و صومعه سرا می باشند، و بیشترین محصولات مروار بافی نیز در این مراکز تولید می گردد.

8. تولید عروسک های کاموایی : یک نوع دستباف فانتزی است که در شهر ماسوله توسط زنان در اوقات فراغت بافته شده و به گردشگران عرضه می گردد. عروسک های کاموایی سوغاتی است که هر مسافر و گردشگری که از ماسوله دیدن می نماید، جهت یاد بود و ارمغان سفر خریداری نموده و با خود می برد.

9.دست بافته های پشمی : پشم ها از فراورده های حاصل از دامداری محسوب می شوند. و نوع مرغوب آن در مناطقی از گیلان که در آن دامداری رونق دارد، یافت می گردد. پشم پس از چیده شدن، توسط دستگاه های ریسندگی به نخ تبدیل می شود. و رنگ نمودن آن با روش های مختلف شیمیایی یا طبیعی صورت می گیرد. در مناطق کوهستانی منطقه، زنان معمولا این نخ ها را در بافت لباس های پشمی نظیر جوراب، دستکش، شال گردن و بلوز به کار می گیرند. از مراکز بافت و تولید این نوع دست بافته ها می توان به ماسوله، رشت، انزلی و .... اشاره نمود.

10. شال بافی : شال بافی نیز هنری دیگر از بانوان گیلانی به شمار می آید. این محصولات در غرب گیلان و به خصوص در شهر ها ی تالش و گالش رایج می باشد. شال ها دست بافته های زیبا و رنگین بومی و سنتی هستند که از پشم بافته می شوند. این دست بافته ها از نفوذ هر گونه رطوبت و سرما جلوگیری می نمایند. و بسیار مورد استفاده ی ساکنان مناطق مرطوب و کوهستانی می باشند.

بخش های مرتبط

....

#دستی این استان می توان به حصیر بافی

# رشته دوزی

#بامبو بافی

#لباس محلی

#خراطی

# چادر شب بافی

# نازک کاری

# چوب تراشی

# منبت و معرق چوب

# سفالگری

# مروار بافی

# کاشی معرق

# چلنگری

# مینای خانه بندی

#گلیم بافی

# جاجیم بافی

# جوراب بافی

# شال بافی

#عروسک بافی

# قلاب بافی

linkedin facebook instagram pinterest reddit twitter

گیلانیکا

هدف ما در گیلانیکا ایجاد یک بازار سراسری است که هر کسی بتواند آزادانه محصولات و خدمات مرتبط با حوزه کشاورزی را صرف نظر از مرزهای جغرافیایی، معرفی و معامله کند. ایجاد بستری آسان، در دسترس و قابل اعتماد برای همکاری فعالین زنجیره تامین محصولات کشاورزی
سایت فروش محصولات شمال گیلانی کا logo-samandehi

راه های ارتباطی

شماره تماس: 09115033667
Email: info@gilaneka.ir
Email: gilanekala@gmail.com
آدرس : رودسر-خیابان شهدا-پشت بازار محلی برنج فروشان
آدرس باغ گل:رودسر قاسم آباد علیا کوچه شالیزار منزل رمضانعلی رمضانی

codegilanekaکلیه حقوق این سایت متعلق به سایت گیلانیکا می باشد