منوی گیلانی کا
اکانت لاگین سبد سرچ

Product

سبد0

دانستنی ها

قلعه ساسان معروف به آرامگاه بزرگ در قزوین

قلعه ساسان معروف به آرامگاه بزرگ در قزوین

لایک.

دیتا تاریخ:

چشم نمایش:.

قلعه ساسان معروف به آرامگاه بزرگ در قزوین

قلعه ساسان که به آرامگاه بزرگ نیز معروف است در استان قزوین، دهستان طارم قرار دارد و بر فراز تپه بلندی ساخته شده است. این بنا در عین سادگی نمایانگر جلوه زیبایی از معماری دوران ساسانی و اوایل اسلام و تزئینات آجرکاری این دوره است. برج یا قلعه ساسان (آرامگاه بزرگ) با شماره ۲۳۱۲ در تاریخ ۷۸/۱/۱۴ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

قلعه ساسان سایت گیلانی کا

آرامگاه بزرگ (قلعه ساسان) برجی هشت ضلعی است که در قسمت دورتا دور پایین آن دیواری به ارتفاع دو متر بنا شده که بر روی پایه مزبور، ستون های استوار سنگی بر آورده اند که تا ارتفاع یک متر به شکل چهار بر و از آن به بعد تا زیر گنبد به شکل مدور ادامه یافته اند. این برج دارای پنجره ای در جانب شرقی و یک ورودی با سردری رفیع و با شکوه در سمت جنوب است. هر ضلع برج از خارج ۶/۵۰ و از داخل ۴/۲۵ متر می باشد. در کنج میان دو ضلع و در داخل یکی از ستون ها پله پیچی به عرض ۸۰ سانتی متر جا سازی شده که به بام برج راه می یافته است. احتمال داده می شود گنبد این برج، دو پوش و به صورت هرمی بوده و جزو نخستین بناها به این شیوه است. در بنای برج های دو گانه سنگی تارم، شیوه معماری ساسانی از طرز پی بندی و دیوار سازی استوارشان به نحو چشمگیری قابل تشخیص است. این بنا از سه جهت دارای شیب تند است که تا حدی دسترسی به بنا را روی تپه را دشوار می سازد. در حال حاضر، آب دریاچه سدی که در نزدیکی آن قرار دارد، تا پای این تپه ادامه یافته و چشم انداز زیبایی را پدید آورده است. قلعه ساسان در شمال غربی شهر قزوین قرار دارد. این قلعه از شهر قزوین حدود ۱۲۵ کیلومتر فاصله دارد.


بخش های مرتبط

....

#قلعه ساسان کجاس

# آرامگاه بزرگ و معروف در قزوین

# بنای تاریخی و قلعه‌ بزرگ در قزوین

# قدمت قلعه ساسان

#سایت گیلانی کا

#دانستنی

# تاریخ

linkedin facebook instagram pinterest reddit twitter

گیلانیکا

هدف ما در گیلانیکا ایجاد یک بازار سراسری است که هر کسی بتواند آزادانه محصولات و خدمات مرتبط با حوزه کشاورزی را صرف نظر از مرزهای جغرافیایی، معرفی و معامله کند. ایجاد بستری آسان، در دسترس و قابل اعتماد برای همکاری فعالین زنجیره تامین محصولات کشاورزی
سایت فروش محصولات شمال گیلانی کا logo-samandehi

راه های ارتباطی

شماره تماس: 09115033667
Email: info@gilaneka.ir
Email: gilanekala@gmail.com
آدرس : رودسر-خیابان شهدا-پشت بازار محلی برنج فروشان
آدرس باغ گل:رودسر قاسم آباد علیا کوچه شالیزار منزل رمضانعلی رمضانی

codegilanekaکلیه حقوق این سایت متعلق به سایت گیلانیکا می باشد