اکانت لاگین سبد سرچ

Product

سبد0

محصولات زراعی

خرید و قیمت برنج سرلاشه

خرید و قیمت برنج سرلاشه

ریال 940,000

لایکloading...

دیتا تاریخ:

چشم نمایش: loading...

خرید و قیمت برنج سرلاشه

به طور کلی برنج از نظر سایز و اندازه به سه دسته کلی دانه، لاشه و نیم دانه تقسیم می شود. منظور از برنج دانه برنجی است که پس از برداشت و شالیکوبی به طور کاملا سالم و عاری از هر گونه شکستگی حاصل می شود. برنج نیم دانه برنجی است که از نظر ظاهری نصف یا از نصف کمتر می باشد. برنج لاشه و سرلاشه برنجی است که از نیم دانه بزرگتر و از دانه کوچکتر باشد. 

تفاوت برنج نیم دانه و سرلاشه

همه ما اسم برنج ” سرلاشه ” و ” لاشه ” و ” نیم دانه “را شنیده ایم و یا ممکن است از آن نیز استفاده کرده باشیم.

اما این برنج ها چه تفاوتی با هم دارند و چرا اندازه آنها با هم متفاوت است؟

به طور کلی برنج از نظر سایز و اندازه به سه دسته کلی دانه، لاشه و نیم دانه تقسیم می شود. منظور از برنج دانه برنجی است که پس از برداشت و شالیکوبی به طور کاملا سالم و عاری از هر گونه شکستگی حاصل می شود. برنج نیم دانه برنجی است که از نظر ظاهری نصف یا از نصف کمتر می باشد. برنج لاشه و سرلاشه برنجی است که از نیم دانه بزرگتر و از دانه کوچکتر باشد.

 

تفاوت برنج نیم دانه و سرلاشه و طارم محلی

برنج نیم دانه و سرلاشه چه تفاوتی با هم دارند؟

یکی از علت هایی که برنج کامل تبدیل به نیم دانه و لاشه می شود، ضعیف بودن نوع برنج،آفت های برنج و ناکارآمد بودن دستگاه های شالیکوبی می باشد.

برنج را پس از برداشت با استفاده از دستگاه ها خشک و سفید می کنند، سپس برنج را سورت یا الک کرده تا بتوانند برنج دانه را از نیم دانه جدا کنند. برنج نیم دانه را دوباره الک می کنند تا دانه های ریزتر آن جدا شود در نهایت برنجی که باقی می ماند، همان برنج سرلاشه و لاشه است. به باقیمانده لاشه که خیلی ریز است “شه ” گفته می شود.

تفاوت برنج لاشه با سرلاشه

برنج سرلاشه به برنجی گفته می شود که سر برنج شکسته و رفته باشد. در واقع کمی از برنج کامل کوچک تر باشد، اما برنج لاشه برنجی است که از نیمدانه بزرگتر و از سرلاشه کوچکتر باشد و درصدی هم نیمدانه در آن وجود دارد.

شباهت برنج سرلاشه، لاشه و نیم دانه طارم

برنج سرلاشه، لاشه و نیم دانه طارم در واقع همان برنج طارم بوده که در مراحل تولید برنج شکسته شده است. کیفیت این برنج ها در عطر و طعم و پخت تفاوتی با طارم دانه بلند ندارد و فقط اندازه دانه ها شکسته و ریز شده است. برنج نیم دانه و لاشه زیرمجموعه تمامی انواع برنج ها هستند، به طوری که برنج های خارجی هم می توانند نیم دانه و لاشه داشته باشند. ویزگی برنج طارم را مطالعه کنید.

برنج نیم دانه و سرلاشه دارای عطر و طعم بسیار قوی هستند، به طوری که می توان گفت عطر آن از برنج طارم دانه بلند بیشتر است. چرا که دانه های برنج پس از شکسته شدن عطر بیشتری از خود تولید می کنند.

از برنج های دسته گرم ( برنج هاشمی، برنج طارم ) که معمولا زودرس تر هستند می توان بیشتر برنج نیم دانه و لاشه تهیه کرد زیرا مقاومت آنها در زمان سفید کردن برنج در شالیکوبی ها نسبت به برنج های دسته سرد کمتر می باشد.

بخش های مرتبط

...load.....


# برنج سرلاشه

# برنج گیلان

# برنج استانه

# برنج دمی

linkedin facebook instagram pinterest reddit twitter

گیلانیکا

هدف ما در گیلانیکا ایجاد یک بازار سراسری است که هر کسی بتواند آزادانه محصولات و خدمات مرتبط با حوزه کشاورزی را صرف نظر از مرزهای جغرافیایی، معرفی و معامله کند. ایجاد بستری آسان، در دسترس و قابل اعتماد برای همکاری فعالین زنجیره تامین محصولات کشاورزی
logo-samandehi

راه های ارتباطی

شماره تماس: 09115033667
شماره تماس: 09222119453
Email: info@gilaneka.ir
آدرس : رودسر-خیابان شهدا-پشت بازار محلی برنج فروشان
سایت فروش محصولات شمال گیلانی کا
کلیه حقوق این سایت متعلق به سایت گیلانیکا می باشد