منوی گیلانی کا
اکانت لاگین سبد سرچ

Product

سبد0

دانستنی ها

خاک های مناسب برای باغچه

خاک های مناسب برای باغچه

لایکloading...

دیتا تاریخ:

چشم نمایش: loading...

خاک های مناسب برای باغچه

خاک چیست؟

شاید این پرسش کمی خنده‌دار به نظر برسد، اما واقعیت این است که خاک هم تعریف مشخصی دارد و برخلاف باور عموم، آلودگی و گل‌ولای نیست. اگرچه در خاک بخش زیادی از آلودگی هم یافت می‌شود، اما پایه و اساس آن، از مواد بسیار مغذی تشکیل می‌شود که در رشد گیاه بسیار مناسب است.

بنابراین می‌توان گفت که خاک، یکی از مهم‌ترین فاکتورهای رشد گیاهان است و در میزان رشد گیاهان تأثیر فراوانی دارد. خاک‌ها تیز انواع مختلفی دارند و در حدود ۶ نوع خاک رایج را می‌توان نام برد:

هر یک از این خاک‌ها با ترکیبات خاص خودشان، زمینه را برای رشد گیاهان خاص فراهم می‌کنند.

چرا خاک اهمیت دارد؟

بهتر است پیش از آنکه ویژگی‌های بهترین خاک برای باغچه را معرفی کنیم، به اهمیت خاک در رشد گیاهان بپردازیم. قطعاً می‌دانید که یکی از سه فاکتور اصلی و بسیار مهم برای رشد گیاه، خاکی است که از آن تغذیه می‌کند؛ بنابراین توجه به خاک، ترکیبات آن و سالم بودن آن‌ها، در میزان رشد گیاهان اهمیت ویژه‌ای دارد.

هر چه خاک باغچه و یا محیطی که گیاه را در آن پرورش می‌دهید، غنی‌تر و سلامت‌تر باشد، گیاه شما نیز سالم‌تر است و رشد خوبی خواهد داشت.

انواع خاک باغچه

خاک باغچه انواع گوناگونی دارد که با شناخت دقیق و درست ویژگی‌های آن، می‌توانید گل و گیاهان را در باغچه به شکل مؤثری پرورش دهید. ازجمله مهم‌ترین انواع خاک باغچه، باید به موارد زیر اشاره کرد:

خاک تازه

خاک تازه که با نام خاک باغ هم شناخته می‌شود، یکی از مؤثرترین و مهم‌ترین انواع خاک باغچه است. مقصود از خاک باغچه، در واقع خاکی است که به میزان کافی، سنگین و قوی است و مدت‌زمان خوبی، به آن کود داده و اصلاح شده است.

برای مثال، زمانی که خاک زمین‌های سبزی‌کاری را با مقدار بیشتری از شن و خاک‌برگ مخلوط می‌کنند، یک خاک باغچه مناسب را برای کاشت گیاهان به وجود می‌آورد.

خاک‌برگ چمن

نوع دیگری از بهترین خاک برای باغچه، خاک‌برگ چمن است. برای درست‌کردن این خاک، به‌ویژه در اروپا، کشاورزان زمین‌های چمن بسیار بزرگی را اجاره می‌کنند.

خاک‌برگ چمن به خاکی گفته می‌شود که چمن، به مدت طولانی و بیش از شش ماه در آن رشد کرده است. چمن‌ها در زمین‌هایی با خاک رس و شنی می‌رویند که مقادیر کافی آهک درون خود دارند.

خاک‌برگ یا کود برگ

نوع دیگری از انواع خاک برای باغچه، خاک‌برگ یا کود برگ است. همان‌طور که از نام این خاک مشخص است، از پوسیدن و تجزیه برگ درختان تهیه می‌شود. نکته مهم درباره این خاک این است که از نظر مواد غذایی بسیار ضعیف است و به همین دلیل هیچگاه گزینه‌ای نیست که به‌تنهایی برای کشت گیاه یا استفاده در باغچه به کار رود.

عموماً خاک‌برگ را با دیگر انواع خاک ترکیب می‌کنند تا مواد مغذی موردنیاز برای رشد گیاهان تأمین شود.

خاک‌برگ سیلیسی

نوع دیگری از خاک وجود دارد که با نام خاک‌برگ سیلیسی شناخته می‌شود. این نوع خاک حاصل از برگ گیاهانی است که در زمین‌های سیلیسی یا فاقد آهک رشد کرده‌اند.

انواع خاک ها

خاک باغچه چه نوع مخلوطی است؟

برای آنکه بهترین خاک برای باغچه را بشناسید، بهتر است در ابتدا ویژگی‌های آن را بدانید. هنگام تهیه بهترین خاک برای باغچه باید به موارد زیر توجه کنید:

خاک باغچه باید سرشار از مواد مغذی و مفید باشد تا به رشد گیاهان کمک کند؛ بنابراین بهتر است ترکیب خاک را به‌خوبی بررسی و کامل‌ترین نوع آن را انتخاب کنید.

بهترین خاک برای باغچه، خاکی است که آب را درون خودش نگه می‌دارد و به‌سادگی خشک نمی‌شود.


ERORR...load.....


#خاک باغچه چه نوع مخلوطی است

#خاک‌برگ سیلیسی

#خاک تازه

#خاک چیست

#خاک شنی

#خاک رسی

#خاک لجنی

#خاک گلدان

#خاک همراه با خزه

#چرا خاک اهمیت دارد

#انواع خاک باغچه

#خاک‌برگ چمن

#خاک‌برگ یا کود برگ

linkedin facebook instagram pinterest reddit twitter

گیلانیکا

هدف ما در گیلانیکا ایجاد یک بازار سراسری است که هر کسی بتواند آزادانه محصولات و خدمات مرتبط با حوزه کشاورزی را صرف نظر از مرزهای جغرافیایی، معرفی و معامله کند. ایجاد بستری آسان، در دسترس و قابل اعتماد برای همکاری فعالین زنجیره تامین محصولات کشاورزی
سایت فروش محصولات شمال گیلانی کا logo-samandehi

راه های ارتباطی

شماره تماس: 09115033667
Email: info@gilaneka.ir
Email: gilanekala@gmail.com
آدرس : رودسر-خیابان شهدا-پشت بازار محلی برنج فروشان
آدرس باغ گل:رودسر قاسم آباد علیا کوچه شالیزار منزل رمضانعلی رمضانی

codegilanekaکلیه حقوق این سایت متعلق به سایت گیلانیکا می باشد