منوی گیلانی کا
اکانت لاگین سبد سرچ

Product

سبد0

دانستنی ها

ترک های روی برنج یا بند بند شدن برنج،دلیل بند انداختن برنج

ترک های روی برنج یا بند بند شدن برنج،دلیل بند انداختن برنج

لایک.

دیتا تاریخ:

چشم نمایش:.

ترک های روی برنج یا بند بند شدن برنج،دلیل بند انداختن برنج

 بند برنج چیست؟ چرا برنج بند می زند ؟ فروش برنج ایرانی در فروشگاه اینترنتی گیلانی کا

 

بند برنج یا ترک برداشتن دانه برنج اتفاقی است که پس از برداشت برنج اتفاق می افتد. برنج محصولی است که پس از برداشت آن باید صبر و حوصله به خرج داد تا رطوبت اولیه آن از دست برود. برای این کار باید به شیوه معمول و سنتی، برنج پس از برداشت مدتی در دمای معمولی قرار داشته باشد تا دانه های آن رفته رفته رطوبت خود را از دست بدهند و در اصطلاح خشک شوند.

اما متاسفانه بعضی از کشاورزان بی حوصله برای انجام این فرآیند عجول می باشند و برای خشک کردن دانه های برنج از بادهای مصنوعی و یا نور خورشید استفاده می کنند.

این عامل باعث می شود که در ساختار کلی دانه های برنج بر اثر باد، گرما و رطوبت موجود در برنج شکست اتفاق افتاده، و این دانه ها از دورن دچار شکستگی شوند. به این اتفاق در اصطلاح بند گفته می شود.  برنجی که چنین سرنوشتی برای آن رقم بخورد به برنج بندی شهرت می یابد.

عکس بندبند شدن برنج،ترک روی برنج

 

 

بند برنج چه مشکلی به وجود می آورد ؟ و اگر برنج بند دار شد چه کار کنیم؟

 

بند برنج در شکل ظاهری برنج قابلیت تشخیص ندارد اما پس از پخت اثرات مخرب خود را نشان می دهد. بند باعث می شود که برنج پخته شده در هنگام جوشیدن لعاب پس دهد و خرد شود، و همچنین در زمان دم کشیدن به یکدیگر چسبیده و حالت خمیری پیدا کند. در نتیجه از این برنج می توان برای مواردی مثل آش و یا سوپ استفاده کرد. همچنین بند برنج در مواردی باعث از دست رفتن عطر برنج نیز می شود، و این به معنای از دست رفتن کیفیت برنج می باشد.

این عامل کیفیت و استحکام برنج را کاهش می هد و در بعضی موارد توصیه می شود برای جلوگیری از شفته شدن برنج، مدت زمان جوش آن را کم کرده زمان بیشتری را به دم کشیدن آن اختصاص داد. این عامل در حالت کلی این محصول را بی کیفیت می کند. به همین دلیل لازم و ضروری است برای شناخت و تشخیص برنج بندی در هنگام خرید به این نکته توجه شود. در ادامه متن در مورد راه های تشخیص برنج بندی مطالبی ارائه می شود.

چگونه هنگام خرید متوجه شویم در برنج بند وجود ندارد؟

چگونه هنگام خرید متوجه شویم در برنج بند وجود ندارد؟

 

 

بند معمولا در ساختار درونی دانه برنج اتفاق می افتد و همین مساله باعث می شود که نتوان این مورد را از روی شکل ظاهری دانه تشخیص داد. اما برای تشخیص این نوع برنج می توان یک آزمایش ساده را در هنگام خرید برنج انجام داد. این عامل باعث می شود که دانه برنج از استحکام خوبی برخوردار نباشد.

در نتیجه در اثر اولین ضربات و فشارها این دانه خرد می شود. در زمان خرید برنج می توانید یک مشت از برنج را برداشته و میزان دانه های خرد آن را بررسی کنید.

اگر تعداد دانه های خرد در برنج زیاد باشد به احتمال زیاد اشکال بند برنج در این محصول وجود دارد. اما با قاطعیت نمی توان در این مورد اظهار نظر کرد. به همین دلیل توصیه می شود راه حل دیگری را امتحان کنید.

بند معمولا با فشردن برنج خود را نشان می دهد. در زمان خرید برنج بهتر است یک مشت از آن را برداشته و در کف یک دست خود بریزید. سپس با دست دیگر برنج ها را کف ساب می کنیم.

این کار هم عطر برنج را نمایان می سازد و هم باعث تشخیص این مورد می شود. اگر برنج موجود دارای بند باشد، پس از کف ساب کردن شاهد آن خواهیم بود که دانه های برنج خرد شده اند.

 

 

 

چگونه از برنج در مقابل بند برنج حفاظت کنیم؟

بند برنج باعث از بین رفتن کیفیت برنج می شود، و نمی توان از آن غذاهای مناسبی تهیه کرد. به همین دلیل توصیه می شود حتی برنج های خریداری شده را نیز از این خطر محفوظ داشت.

برای انجام این کار توصیه می شود که برنج های خود را در یک مکان ثابت نگهداری کرده و از تغییرات دمایی بالا و همچنین رطوبت گرفتن برنج جلوگیری کنیم.

زیرا با رطوبت گرفتن برنج امکان رخ دادن بند دوباره امکان می یابد. برای تشخیص بند برنج موارد ذکر شده در این مقاله را مد نظر قرار دهید، و یا اینکه از فروشگاه های معتبر برنج مورد نیاز خود را خریداری نمایید.

غذای گیلانی


بخش های مرتبط

....

#بند برنج چیست

# چرا برنج بند می زند

# بند برنج یا ترک برداشتن دانه برنج

# .

linkedin facebook instagram pinterest reddit twitter

گیلانیکا

هدف ما در گیلانیکا ایجاد یک بازار سراسری است که هر کسی بتواند آزادانه محصولات و خدمات مرتبط با حوزه کشاورزی را صرف نظر از مرزهای جغرافیایی، معرفی و معامله کند. ایجاد بستری آسان، در دسترس و قابل اعتماد برای همکاری فعالین زنجیره تامین محصولات کشاورزی
سایت فروش محصولات شمال گیلانی کا logo-samandehi

راه های ارتباطی

شماره تماس: 09115033667
Email: info@gilaneka.ir
Email: gilanekala@gmail.com
آدرس : رودسر-خیابان شهدا-پشت بازار محلی برنج فروشان
آدرس باغ گل:رودسر قاسم آباد علیا کوچه شالیزار منزل رمضانعلی رمضانی

codegilanekaکلیه حقوق این سایت متعلق به سایت گیلانیکا می باشد